Ačkoliv u nás oslavy Dne otců zatím nejsou tak populární jako akce pořádané u příležitosti Dne matek, ve zbytku světa si tento svátek postupem času získává stále větší oblibu. Jedná se totiž o hezkou příležitost, kdy si mohou rodiny připomenout roli otců ve výchově dětí a užít si společně strávené chvíle. Prozradíme, kdy se slaví Den otců a jakým dárkem udělat tatínkovi radost.
Proč se slaví Den otců?
Den otců je mezinárodní svátek, jenž oslavuje otcovství a vztah otce k dítěti. Zároveň připomíná i to, jak důležitou funkci tatínkové ve výchově dětí plní, a zdůrazňuje roli otců ve společnosti. Stejně jako matka by totiž měl také otec o své děti pečovat, naučit je všemu potřebnému, trávit s nimi čas, být pro ně oporou a podpořit je v důležitých momentech jejich života.
Pro děti bývají tatínkové vzorem, ale i autoritou, ke které během dospívání často vzhlížejí. Také se ale může jednat o parťáka, který jim ukáže, jak si poradit s problémy a podělit se o své radosti, vyrazí s nimi za dobrodružstvím a bude jim pozorně a trpělivě naslouchat. Během Dne otců pak můžete tatínkovi poděkovat za všechno, co pro vás dělá, a vyjádřit mu svou lásku a úctu.
Jaká je historie Dne otců?
Pokud jde o to, jakou má Den otců historii, první zmínka ve spojitosti s tímto svátkem se datuje do roku 1907 a je spojená s Fairmontem, což je město v západní Virginii. Na tomto místě došlo totiž k důlnímu neštěstí, kde zemřelo celkem 361 mužů, k nimž patřilo i 250 otců. Tato tragédie tak po sobě zanechala velké množství osamělých matek a sirotků.
Dcera jednoho z mužů, kteří při důlním neštěstí zemřeli, jménem Grace Golden Claytonová se proto rozhodla jejich památku uctít a uspořádat akci, kde si je všichni společně připomenou. Církevní představitelé ve Fairmontu proto za ztracené otce a jejich přeživší děti roku 1907 odsloužili mši, které se osiřelí potomci zúčastnili. Šlo však spíše o jednorázovou akci, kterou obyvatelé dále nepropagovali.
Skutečná tradice Dne otců ovšem započala teprve roku 1910 v americkém městě Spokane, které se nachází ve státě Washington. Iniciátorkou těchto oslav byla členka místního kostela jménem Sonora Smart Doddová, která po oslavách Dne matek pastorovi navrhla, že by se podobná akce měla pořádat i pro tatínky.
Sama se rozhodla uspořádat tuto oslavu především na počest svého vlastního otce, který ovdověl, a přesto dokázal vychovat šest dětí. Původně proto navrhovala, aby Den otců připadl na 5. června, kdy měl její tatínek narozeniny, ale jelikož pastor neměl v tuto dobu čas, nakonec se oslava přesunula na třetí červnovou neděli. První Den otců se tedy konal 19. června 1910.
Sonora Smart Doddová nově vytvořený svátek otců slavila a propagovala ještě několik let, ale jakmile odešla na studia, Den otců upadl v zapomnění. To se po studiích rozhodla změnit, a proto oslovila výrobce pánského zboží, jako jsou kravaty či doutníky, aby se o propagaci svátku postarali. Z těchto předmětů se pak staly tradiční dárky, kterými děti své tatínky na Den otců obdarovávají.
Vzhledem k tomu, že popularita tohoto svátku postupně rostla, v roce 1966 se tehdejší americký prezident Lyndon B. Johnson rozhodl prezidentskou deklarací prohlásit třetí červnovou neděli za Den otců. Národním svátkem se však stal až roku 1972 díky prezidentu Richardu Nixonovi. Později se jeho oblíbenost rozšířila i na další místa a kromě toho vznikl také Mezinárodní den mužů.
Kdy je Den otců?
V České republice se Den otců slaví třetí neděli v červnu, což platí i pro mnoho dalších zemí světa, jako je USA nebo Kanada. V roce 2024 zde tedy oslavy Dne otců proběhnou 16. června. Protože se však jedná o svátek pohyblivý, během příštích let připadne tato tradice na odlišné termíny. Konkrétně pak budeme slavit Den otců v ČR následovně:
- Den otců 2024 – 16. června,
- Den otců 2025 – 15. června,
- Den otců 2026 – 21. června,
- Den otců 2027 – 20. června,
- Den otců 2028 – 18. června,
- Den otců 2029 – 17. června,
- Den otců 2030 – 16. června.
Jelikož ale nejde o pevně ustanovený svátek, existují i místa, kde se Den otců slaví ve zcela jiný den. V některých částech světa se například tato tradice váže ke svátku svatého Josefa, který se slaví 19. března, zatímco jinde může být termín oslav naprosto odlišný (pohyblivý, ale i pevně daný). Jaké má tedy Den otců datum v různých koutech světa?
- Den otců na Slovensku – třetí neděle v červnu (16. června 2024),
- Den otců v Německu – připadá na svátek Nanebevstoupení Páně, který se slaví 40 dnů po Velikonocích (9. května 2024),
- Den otců v Polsku – slaví se vždy 23. června,
- Den otců v Bulharsku – slaví se vždy 26. prosince,
- Den otců v USA – třetí neděle v červnu (16. června 2024),
- Den otců v Anglii – třetí neděle v červnu (16. června 2024),
- Den otců v Dánsku – připadá na Den ústavy, který se slaví 5. června,
- Den otců ve Finsku a Švédsku, na Islandu či v Estonsku – druhá neděle v listopadu (10. listopadu 2024),
- Den otců ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Chorvatsku a Belgii – 19. března (svátek sv. Josefa),
- Den otců v Egyptě a některých arabských zemích – slaví se vždy 21. června,
- Den otců v Austrálii a na Novém Zélandu – první neděle v září (1. září 2024),
- Den otců v Rumunsku – druhá neděle v květnu (12. května 2024),
- Den otců v Rusku – třetí neděle v říjnu (20. října 2024).
Den otců v České republice
Na našem území se tento svátek prozatím příliš neujal a slaví se spíše ojediněle. Postupem času si ovšem začíná získávat popularitu a je možné, že se v budoucnu zařadí mezi oblíbené svátky, které si budou lidé každoročně připomínat (jako je například Den matek či Mezinárodní den žen).
Momentálně Den otců v České republice podporuje třeba neformální akce známá jako Tátafest, která se snaží upozornit na to, že si kromě maminek zaslouží vlastní svátek i tatínkové. Tátafest od roku 2007 pořádá Liga otevřených mužů (LOM) spolu s rodinnými a komunitními centry. V roce 2012 se navíc partnerem stala Unie center pro rodinu a komunitu.
Dárek ke Dni otců
Marně přemýšlíte, jaký věnovat tatínkovi na Den otců dárek a co na Den otců společně podniknout? Už to, že si na svého otce vzpomenete a popřejete mu všechno nejlepší ke Dni otců, mu jistě zlepší den. Existuje ale i řada dalších možností, jak tatínka potěšit a sdělit mu, že ho máte rádi a co pro vás jako rodič znamená.
Pokud jste kreativní, můžete tatínkovi vlastnoručně vyrobit přáníčko nebo drobný dárek, který mu vykouzlí úsměv na tváři. Jistě ho potěší také pěkný citát, vtipná básnička nebo vzkaz od srdce, jenž mu do přání ke Dni otců vepíšete. Nemáte-li pak příležitost k osobnímu setkání, postačí i SMS nebo zpráva na messengeru, kde svému tátovi popřejete krásný den.
A co koupit ke Dni otců, pokud se vám nechce nic vyrábět nebo vymýšlet dojemné vzkazy? Zkuste se zamyslet nad tím, co má váš tatínek nejradši. Pokud jde o milovníka dobrého jídla, určitě nepohrdne poukazem do své oblíbené restaurace, kvalitní čokoládou či kávou nebo dárkovým balíčkem, který bude obsahovat všechno, co je potřeba pro správnou grilovačku. Potěšit by ho ale mohla i s láskou připravená večeře v rodinném kruhu.
Co ke Dni otců tatínkovi věnovat, pokud hledáte spíše nějakou drobnost? Oblíbené jsou třeba hrnečky se společnou fotografií, vtipné půllitry nebo zástěry, fotoalba, otvíráky nebo manžetové knoflíčky s iniciálami. Ideální dárek na Den otců od dospělých dětí pak často může být třeba láhev dobrého vína, sada pivních speciálů nebo kvalitní whisky.
Dalším oblíbeným způsobem, jak oslavit Den otců, je společně strávený čas. Můžete například vyrazit na výlet do přírody nebo za kulturou, ale tatínkové jistě ocení i návštěvu technického muzea, IQ parku nebo zoologické zahrady. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou a záleží tedy jen na tom, co má váš tatínek rád nebo co společně s ním chcete zažít.
Pokud přemýšlíte, co dát ke Dni otců tatínkům, kteří patří mezi dobrodruhy, i pro vás máme několik zajímavých tipů. Vyzkoušet můžete třeba některou z oblíbených únikových her, ale tatínkovi můžete zaplatit také zážitek v podobě kurzu přežití, školy smyku nebo jízdy ve sportovním voze. Mezi oblíbené dárky se pak řadí i seskok padákem, let balónem nebo flyboarding.