Určitě to znáte – chcete své rodině nebo přátelům poslat hezkou novoročenku, která je zaručeně potěší, ale už zase si nevíte rady, jak se píše nový rok (tedy jestli s velkým N, nebo naopak s malým n). Tento problém mají u nás každoročně tisíce lidí. Proto vám poradíme, která varianta je pravopisně správně, jak popřát do nového roku a jaký má spojení šťastný nový rok pravopis.
Jak napsat správně názvy vánočních svátků?
Při psaní velkých a malých písmen se v českém jazyce velice často chybuje. A samozřejmě se nejedná pouze o vlastní jména, názvy organizací a společností nebo třeba o názvy měst a ulic. Také v případě jednotlivých českých svátků je pravopis jasně daný a je nutné tuto skutečnost dodržovat, abyste si před ostatními neudělali pořádnou ostudu.
V čase svátků si lidé mezi sebou běžně posílají vánoční a novoroční přání. Ať už si jejich texty vymýšlíte sami, nebo je naopak hledáte na internetu, buďte při psaní těchto gratulací vždy opatrní. Přátelé by vám pravopisné chyby možná prominuli a společně s vámi se jim zasmáli, ale při tvorbě firemního PF 2023 by to mohl být pořádný průšvih.
Pokud chcete napsat vánoční přání bez chyb, je nutné si zopakovat, jak se správně píšou názvy jednotlivých vánočních svátků. Kromě toho se vám ale jistě budou hodit i naše další tipy, které vám poradí, co je pravopisně správně při tvorbě vánočních i novoročních blahopřání a čemu byste se naopak měli rozhodně vyhnout.
Slovo advent
Ačkoliv by se vám mohlo zdát, že příchod adventního času představuje velkou událost, ve skutečnosti se nejedná o svátek, který by bylo nutné psát s velkým písmenem. Ať tedy chcete použít slovo advent, nebo slovní spojení s výrazem adventní, který funguje jako přídavné jméno (například adventní neděle či adventní věnec), vždy se bude psát s malým písmenem.
Slovo Vánoce
Slovo Vánoce se píše s velkým počátečním písmenem, a to kdekoliv ve větě. Dnes je to dobře známá skutečnost, ale možná vás překvapí, že se u slova Vánoce pravopis takto ustálil teprve roku 1993. Dříve se dané svátky psaly s malým počátečním písmenem, což měli lidé v minulosti zažité, a proto se s touto variantou ještě můžete ve starších textech setkat.
Kromě toho mějte na paměti, že slovo Vánoce můžeme v sedmém pádě skloňovat dvěma různými způsoby, což se vám jistě bude při psaní vánočních a novoročních přání hodit. Pravopisně správně tedy bude varianta „před Vánoci“, ale i spojení „před Vánocemi“.
Spojení vánoční svátky
Lidem si často neví rady, jak někomu popřát klidné prožití vánočních svátků. Toto označení na rozdíl od předchozího případu píšeme vždy s malým písmenem, což platí pokaždé, když se slovo „vánoční“ používá jako přídavné jméno. Z toho důvodu bude mít výraz vánoční velké V pouze ve chvíli, kdy stojí na začátku věty.
Štědrý den
Pokud jde o názvy jednotlivých svátečních dnů o Vánocích, vždy se píšou s velkým počátečním písmenem, a to podobně jako třeba Velikonoce, Velký pátek nebo Den české státnosti. Důvodem je skutečnost, že máte na mysli konkrétní svátek. Proto s velkým písmenem píšeme spojení Štědrý den i Štědrý večer.
Boží hod vánoční
V tomto případě může být situace pro některé z nás poměrně komplikovaná. Existuje totiž hned několik různých možností, jak můžeme označit svátek, který slavíme 25. prosince. V každém případě ale pamatujte na to, že se vždy jedná o název konkrétního dne, takže by na začátku mělo stát velké písmeno. Konkrétně pak můžete 25. prosinec označit následujícími způsoby:
- Boží hod – velké počáteční písmeno,
- Boží hod vánoční – velké počáteční písmeno,
- Hod boží – velké počáteční písmeno,
- Hod Boží – obě písmena velká, protože jde o vyjádření náboženské úcty.
Ježíšek/ježíšek
V tomto případě záleží hlavně na tom, co chcete daným slovem vyjádřit. Pokud máte na mysli Ježíše Krista, Štědrý den nebo Štědrý večer, používá se výraz Ježíšek s velkým počátečním písmenem. Chcete-li takto označit pěkný dárek či nadílku pod vánočním stromečkem, správně se bude psát ježíšek s malým počátečním písmenem (přejeme tedy bohatého ježíška).
Píše se Nový rok, nebo nový rok s malým n?
Ačkoliv je to možná pro některé z nás matoucí, v českém jazyce je možné napsat Nový rok s velkým počátečním písmenem, ale i nový rok s malým počátečním písmenem. To, která varianta bude správná, stejně jako v předchozím případě vždy závisí na kontextu. Proto je nutné pečlivě zvážit, kde chcete daný výraz použít a co tím vlastně myslíte.
Pokud nevíte, jak se píše vše nejlepší do nového roku, nemusíte zoufat. Ve skutečnosti zde platí velice jednoduché pravidlo, kterým se stačí při tvorbě vánočních a novoročních blahopřání řídit. Jakou normu tedy vyžaduje pro Nový/nový rok český pravopis?
- Nový rok = 1. leden,
- nový rok = celý nadcházející rok,
- novoroční = přídavné jméno vždy s malým n.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Nový rok s velkým počátečním písmenem se píše v případě, kdy máme na mysli svátek, který v kalendáři připadá na 1. ledna. Malé počáteční písmeno budeme u slovního spojení nový rok psát ve chvíli, kdy chceme naznačit, že se jedná o všechny dny nadcházejícího roku (tedy nejen jeho začátek).
Pokud chcete během vánočních svátků nebo silvestrovských oslav někomu popřát, aby se měl v celém příštím roce krásně, zvolíte formulaci šťastný nový rok. Hovoříte-li o konkrétním svátku, použijete spojení Nový rok, jako například v pranostice: Na Nový rok o slepičí krok! To znamená, že 1. ledna bude den o fous delší než o Vánocích a světla začne postupem času přibývat.
Praktické využití
Zajímá vás, jak napsat šťastný nový rok? V tomto případě bude slovo nový obsahovat malé n, jelikož zajisté chcete svým blízkým popřát štěstí do celého budoucího roku, a ne pouze během 1. ledna. Pokud si nevíte rady, jak se píše krásný nový rok, platí zde stejné pravidlo jako v předchozím případě. Slovo nový napíšete s malým n, protože vyjadřuje následujících 365 dnů.
Další příklady:
- Přejeme Vám krásný nový rok 2023!
- Veselé Vánoce a šťastný nový rok!
- Snad bude nový rok lepší než ten předešlý.
- V novém roce se začnu více věnovat rodině.
- Dostali jsme spoustu krásných přáníček do nového roku.
- Ze srdce Vám přejeme, ať se vám v novém roce všechno vydaří!
- Jak na Nový rok, tak po celý rok.
- Na Nový rok vždycky chodíváme do kostela.
- Některá města pořádají ohňostroj až na Nový rok.
- Na silvestrovské oslavě se Karel přejedl, takže mu bylo na Nový rok špatně.
- No Nový rok budu dlouho spát, protože mi silvestrovské oslavy daly zabrat.
- Po Novém roce mě čeká spousta práce. (myšleno po 1. lednu)